W ramach działalności statutowej od ponad 20 lat realizujemy projekt
„Prowadzenie punktu wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, ich rodzin i opiekunów”
W ramach projektu organizujemy:
- spotkania grupy wsparcia – są okazją do wymiany doświadczeń, podzielenia się swoimi problemami
i próbą poszukania optymalnych rozwiązań. To również okazja do nawiązania znajomości a nawet przyjaźni bez poczucia stygmatyzacji. To wreszcie okazja do spotkania z zespołem Otwartego Dialogu, który odkrywa w nas potencjał do pomocy naszym bliskim. Są też okazją do zdobycia wiedzy w tematach obowiązującego prawa i programach pomocy społecznej i medycznej. - telefon interwencyjny – w razie potrzeby wspieramy i udzielamy porad pomiędzy spotkaniami.
- spotkania ze specjalistami (psychologiem, terapeutą i asystentami zdrowienia) – są podstawą psychoedukacji. Zgłębiamy wiedzę
w temacie zdrowia psychicznego i uczymy się budować relacje rodzinne w nowych warunkach. Uczymy się uczestniczyć w procesie zdrowienia naszych bliskich. W razie potrzeby możliwe są też porady indywidualne. - warsztaty z komunikacji interpersonalnej warsztaty są treningiem umiejętności społecznych, komunikacji w rodzinie, definiowania
i wypowiadania swoich potrzeb. Mają też charakter wytchnieniowy. - imprezy integracyjne (ogniska, spotkania opłatkowe) – okazja do integracji, podtrzymania kontaktów towarzyskich i włączenia się we wspólną realizację zadań.
- wyjazdy turystyczne – to nie tylko czynny wypoczynek ale też uzupełnienie wiedzy historycznej
i geograficznej. integracja i trening umiejętności społecznych. - w ramach projektu został utworzony program edukacyjny „Recykling bólu i cierpienia”, który jest podstawą do działań na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego i informacji o dostępnej ofercie pomocy. Wierzymy, że z każdego cierpienia, aby nie było daremne, musi wyniknąć coś dobrego. Nasze przekształcamy w budowanie sieci wsparcia społecznego opartej na współpracy międzyinstytucjonalnej i interdyscyplinarnej na rzecz osób w kryzysie psychicznym.